Czy w dzisiejszych czasach posiadanie motopompy jest konieczne?

  /  Newsy   /  Czy w dzisiejszych czasach posiadanie motopompy jest konieczne?

Czy w dzisiejszych czasach posiadanie motopompy jest konieczne?

Woda to żywioł potrafiący zniszczyć mienie i uprawy równie skutecznie co ogień. Zarówno jej nadmiar jak i niedobór odbija się na stanie i dochodach gospodarstwa rolniczego, a nawet zwykłego domowego ogrodu. Mieszkamy w klimacie, który przynosi różne niespodzianki. Są lata, kiedy zmagamy się z suszą, podczas gdy w innych latach mamy problem z nadmiarem deszczu i powodziami. Jeszcze kilkanaście lat temu, motopompy były sprzętem, którymi dysponowała głównie straż pożarna. Dziś, na zakup domowej motopompy decyduje się coraz więcej właścicieli gospodarstw. Jakie zastosowanie w codziennym życiu właściciela gospodarstwa mają motopompy?

Obecnie mamy do wyboru szereg rodzajów motopomp do wody. Motopompy mają różne zastosowanie i wydajność. Sprzęt należy wybrać  według indywidualnych potrzeb. Może być to motopompa do wody czystej lub brudnej. Do wyboru mamy między innymi także pompy zatapialne, pływające lub pompy traktorowe mające zastosowanie głównie w dużych gospodarstwach rolniczych. Dlaczego warto posiadać motopompę dostosowaną do potrzeb gospodarstwa? W jakich sytuacjach może okazać się niezbędnym sprzętem?

Zalanie piwnic

To zdarza się często, zwłaszcza latem w czasie ulewnych deszczów. Choć bieganie z wiaderkiem sprawdzało się przez wiele lat, z pewnością szybciej i efektywniej można pozbyć się wody z pomocą motopompy. Efektywność jej pracy zależna jest w dużym stopniu od jej rodzaju i wydajności, dlatego jej wybór powinien być podyktowany rzeczywistymi potrzebami, częstotliwością występowania takich sytuacji oraz miejscem zamieszkania. Profesjonalnymi motopompami o dużej wydajności najczęściej dysponuje straż pożarna, jednak w miejscach, gdzie ryzyko podtopień jest spore – warto mieć swoją pompę, która pomoże pozbyć się wody z piwnicy i w efekcie przyspieszyć jej osuszenie.

Dbanie o ogród

Codziennym zastosowaniem motopompy może być podlewanie ogrodu. Każdy z nas, kto ma przysłowiowy kawałek ogródka wokół domu, chciałby aby wyglądał on przynajmniej przyzwoicie. Rzadko dysponujemy taką ilością czasu, aby móc doglądać wszystkich roślin i z wielką starannością podlewać wszystkie przydomowe uprawy konewką. Motopompa w tej sytuacji jest doskonałym rozwiązaniem, które pozwala zaoszczędzić czas i sprawia, że podlewanie ogrodu przestaje być nużącą koniecznością.  Pompę wystarczy podpiąć do sieci nawadniającej. I tu znowu –  właściciele ogrodów maja sporo opcji, a wybór uzależniony jest od potrzeb oraz dostępnych źródeł wody. Do wyboru mamy między innymi motopompy na wodę czystą lub wodę brudną. Pompy na wodę brudną mają opcję oczyszczania wody ze żwiru lub piachu, co jest przydatne wówczas, gdy pobieramy wodę z większego zbiornika np. z jeziora.

W rolnictwie

Nie każdy potrzebuje takiej pompy jaką jest pompa traktorowa, jednak z pewnością jej zalety docenią przede wszystkim właściciele wiekszyc gospodarstw rolnych. Pompy traktorowe służą zarówno osuszaniu terenu jak i jego nawadnianiu. Można pompować nią ciesze bardzo zanieczyszczone takie jak gnojowica oraz nawadniać większe obszary z dużą efektywnością.

Obecnie, motopompy przestały być luksusem a stają się normalną częścią w prowadzeniu gospodarstwa. Podobnie jak nie używamy już kosy do ścinania trawnika, tak nie nawadniamy ogrodu z pomocą konewki. W wyborze motopompy do swojego gospodarstwa najistotniejsze jest dostosowanie jej do potrzeb. Zbyt mało wydajna – nie sprawdzi się i będzie niepotrzebnym sprzętem w Twoim domu. Z kolei takiej o dużych parametrach, możesz nie wykorzystać w pełnym zakresie.